Tekstila nodošanas konteiners. Publicitātes foto.

Lai veicinātu aprites ekonomiku un rosinātu sociāli atbildīgu attieksmi, vienlaikus samazinot tekstila atkritumu apjomu, LU Ekopadome aicina Latvijas Universitātes studentus un darbiniekus izmantot jaunizvietoto tekstila šķirošanas konteineru Jelgavas ielā, Torņakalnā.

Tekstila ražošanā izmanto aptuveni 3500 ķīmisko vielu, no kurām 750 ir klasificētas kā bīstamas cilvēku veselībai, bet 440 – kā bīstamas videi. Saskaņā ar uzņēmuma “Eco Baltia vide” datiem Latvijā atkritumu poligonos trīs līdz pieci procenti no kopējā atkritumu apjoma ir tekstilizstrādājumi. Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021.-2028. gadam Latvija ir iezīmējusi, ka tekstils jāsāk šķirot jau no 2023. gada.

Lai veicinātu tekstila šķirošanas paraduma nostiprināšanos Latvijas Universitātes saimē, Jelgavas ielā starp LU Dabas māju un LU Zinātņu māju ir izvietots brīvi pieejams, sarkans tekstila šķirošanas konteiners, kura apsaimniekošanu nodrošina “Eco Baltia vide”.

Tekstila šķirošanai paredzētajā konteinerā ikviens ir aicināts ievietot sev vairs nederīgu, bet tīru apģērbu, tīrus apavus, mājas tekstilu, piemēram, aizkarus, segas, palagus, galdautus u.c. Tekstila šķirošanai paredzētajā konteinerā ir aizliegts ievietot netīru, ar sadzīves ķīmiju vai motoreļļām notraipītu, mitru, netīru, pelējošu, saplēstu apģērbu vai apģērba atgriezumus.

“Reizi sezonā pārskatīt savu garderobi un ziedot  tekstila lietas, no kurām ģimene ir izaugusi, ir vieda un atbildīga rīcība, un to manā ģimenē zina un dara pat mazākie,” pieredzē dalās LU Ekopadomes vadītāja Gunta Kalvāne. “Sadarbībā ar LU Studentu padomi un vides apsaimniekošanas uzņēmumu “Eco Baltia vide” jau pērn decembrī, Labo darbu mēnesī, Latvijas Universitātē īstenojām tekstila vākšanas akciju, savācot aptuveni piecdesmit kilogramus tekstila. Pēc tam sadarbībā ar labdarības organizāciju “Taureņa efekts” tekstils tika nodots tālākai izmantošanai Latvijas bērnu namos, tādējādi rosinot sociāli atbildīgu rīcību un vienlaikus paužot rūpes par vidi. Turpmāk savākto tekstilu plānots nodot tālākai lietošanai gan sociāli mazāk aizsargātām grupām, gan arī Ukrainas bēgļiem.”

LU Ekopadome ir LU Studentu padomes, LU Studiju attīstības un pārvaldības pilnveides programmas un LU Akadēmiskā centra attīstības programmas kopīga iniciatīva.

   

Dalīties

Saistītais saturs

LU Ekopadomes pirmais darbības gads: no vārdiem pie darbiem
22.06.2022.

LU Ekopadomes pirmais darbības gads: no vārdiem pie darbiem

Akcijā aicina nodot pārstrādei nolietoto mazo sadzīves elektrotehniku
21.09.2021.

Akcijā aicina nodot pārstrādei nolietoto mazo sadzīves elektrotehniku

Uzstādīti desmit jauni atkritumu šķirošanas punkti
01.09.2020.

Uzstādīti desmit jauni atkritumu šķirošanas punkti