
Turpinot strukturālās pārmaiņas Latvijas Universitātē (LU), noris atbalsta aktivitātes topošajiem un esošajiem pētniekiem, tiek pilnveidota pētniecības un izglītības infrastruktūra, kā arī turpinās Banku augstskolas iekļaušana LU ekosistēmā. Pārmaiņu ieviešana norisinās pateicoties Atveseļošanas un noturības mehānisma finansiālam atbalstam projektā “Latvijas Universitātes iekšējā un ārējā konsolidācija”.
Projekta gaitas atskaite: 2025. gada 1. janvāris – 15. maijs
Apstiprinātas LU fakultāšu stratēģijas
Pilnveidojot Latvijas Universitātes organizatorisko struktūru iekšējās konsolidācijas procesā un pārejot no 13 fakultāšu struktūras uz sešu fakultāšu darbības modeli, jaunveidotajās fakultātēs – Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātē, Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātē, Humanitāro zinātņu fakultātē, Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultātē, Juridiskajā fakultātē, Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātē – to dekānu vadībā, iesaistot docētājus, pētniekus, vispārējo personālu un studentus, ir izveidotas fakultāšu stratēģijas 2025.-2027. gadam. Šis stratēģiskais dokuments ir apstiprināts ar LU rektora rīkojumu šī gada 7. maijā un katra plānošanas gada maijā ir paredzēts to pārskatīt LU stratēģiskās kontroles laikā.
Testē MI rīkus ieviešanai studijās
LU Studiju inovāciju nodaļas vadībā sadarbībā ar kolēģiem no Digitālo transformāciju departamenta, Informācijas tehnoloģiju servisa un iesaistoties docētājiem no visām Latvijas Universitātes fakultātēm un arī no Banku augstskolas, darba grupā “Mākslīgā intelekta (MI) risinājumi studiju procesā” meklē veidus, kā veiksmīgi izmantot mākslīgo intelektu studiju procesa attīstībai un modernizēšanai. Balstoties docētāju un studentu vajadzību analīzē, darba grupu ietvaros tiek strādāts pie četriem pilotprojektiem – tērzēšanas robots (chatbot) studentiem ar atbildēm uz biežāk uzdotajiem jautājumiem; MI ģenerēti video, prezentācijas un citi interaktīvi, vizuāli kopsavilkumi no studiju materiāliem; MI izmantošana studentu snieguma novērtēšanai; saišu un atsauču pārbaude studentu darbos.
Turpinās darbs pie “Pure” sistēmas ieviešanas
Ar mērķi efektīvi apkopot, strukturēt un izplatīt pētniecības rezultātus, 2025. gada janvārī LU Zinātnes departaments un LU Digitālo pārmaiņu departaments uzsācis pētniecības informācijas pārvaldības sistēmas “Pure” ieviešanu Latvijas Universitātē. Tā ir starptautiski atzīta un plaši lietota sistēma, kas atvieglos informācijas reģistrēšanu, uzskaiti, analīzi, vizualizāciju, nodrošinot vienotu un profesionālu Latvijas Universitātes pētnieku darbības redzamību kā augstskolā iekšienē, tā starptautiski. Sistēma ļaus pārredzami apkopot pētniecības rezultātus, veiks automātisku datu sinhronizāciju ar ORCID, Scopus, Web of Science un citiem starptautiskiem reģistriem un datu bāzēm, kā arī atvieglos datu apkopošanu atskaišu un pārskatu vajadzībām. Iecerēts, ka “Pure” sistēma Latvijas Universitātē sāks darboties jau 2025. gada novembrī. Plašāk ŠEIT.
Turpinās pētījumi dažādās zinātņu jomās
Latvijas Universitātes un Banku augstskolas dažādu zinātņu nozaru pētnieki aktīvi piedalās vietējās un starptautiskās konferencēs, izzina jaunāko zinātnisko literatūru, izstrādā pētniecisko instrumentāriju, veic anketēšanu un iegūst cita veida pētniecībai nepieciešamos datus, strādā pie zinātniskām publikācijām, izstrādā un iesniedz vērtēšanai jaunu projektu pieteikumus, kā arī piedalās pētījumu popularizējošās aktivitātēs.
Saņemot pētniecisko darbību sekmējošus grantus, Latvijas Universitātē pašreiz noris 19 pēcdoktorantūras pētījumi. Ar pētījumu gaitu un pirmajiem rezultātiem ir iespējams iepazīties ŠEIT. Saņemot zinātnieku (profesoru) grantus, LU tiek īstenoti 11, bet Banku augstskolā – divi pētījumi humanitārās un sociālās zinātnēs. Ar pētījumu gaitu un pirmajiem rezultātiem projektos ir iespējams iepazīties ŠEIT.
Tāpat Latvijas Universitātē norisinās darbs pie 13 pētniecības un attīstības projektiem sociālajās zinātnēs, medicīnas un veselības zinātnēs, humanitārajās zinātnēs un dabaszinātnēs, kā arī astoņi Latvijas Universitātes un Banku augstskolas konsolidācijas projekti. Ar projektu gaitu un pirmajiem rezultātiem Latvijas Universitātē un Banku augstskolā ir iespējams iepazīties ŠEIT.
Attīstās LU Doktorantūras skola
Lai informētu esošos Latvijas Universitātes un Banku augstskolas doktorantus par aktualitātēm un studiju un pētniecības iespējām, uzsākts ikmēneša tīmekļseminārs “30+ minūtes LU Doktorantūrā”. Tāpat gan doktora studiju programmu pārstāvji, gan arī doktoranti piedalās LU Doktorantūras skolas stratēģiskās plānošanas darbsemināros par tādām tēmām kā sadarbība ar zinātnisko vadītāju, doktorantu piesaiste studijām, uzņemšanas procesa organizēšana u. c. Lai nodrošinātu topošajiem un esošajiem doktorantiem lietotājam draudzīgu tīmekļvidi, noris darbs pie LU Doktorantūras skolas tīmekļvietnes, kas iekļausies esošajā LU tīmekļvietnes ekosistēmā. Lai piesaistītu studētgribētājus doktora studiju programmām, notikusi klātienes informatīva tikšanās “Satiec doktorantūru”, kuru apmeklēja vairāk nekā sešdesmit interesenti.
Veicina akadēmisko karjeru
Darbu pie saviem promocijas darbiem veic 84 granta saņēmēji Latvijas Universitātē un Banku augstskolā. Pārskata periodā ir izsludināts jau trešais Latvijas Universitātes un Banku augstskolas Akadēmiskās karjeras doktorantu un zinātnes doktora grāda pretendentu doktorantūras grantu konkurss, lai sniegtu atbalstu jaunajiem pētniekiem promocijas darba izstrādei, rezultātu aprobēšanai.
Veido starpdisciplināru papildu moduļu pieeju studijās
Pilnveidojot studiju iespējas, Latvijas Universitāte ir uzsākusi darbu pie papildu moduļa pieejas ieviešanas, kas daudzās vadošajās pasaules augstskolās pazīstama kā major/minor process. Šī pieeja dod iespēju bakalaura studiju programmu studentiem līdztekus savai pamatprogrammai apgūt starpdisciplināru citas nozares papildmoduli 15 KP apmērā. Pašreiz turpinās darbs pie moduļu īstenošanas tālākas plānošanas (lekciju un nodarbību grafikiem, e-studiju vides sagatavošanas utt.), lai jau 2025./2026. akadēmiskā gada rudens semestrī šie starpdisciplinārie papildu moduļi tiktu īstenoti. Jaunā pieeja šoruden sākotnēji būs pieejama šādu bakalaura studiju programmu 5. semestra studentiem: “Filozofija”, “Vēsture un arheoloģija”, “Latvistika”, “Ģeogrāfija”, “Fizika” un “Ģeoloģija”. Vienlaikus noris arī studentu aptauja par šīs pieejas ieviešanu, pašreizējo papildu moduļu piedāvājumu un studentu izvēļu motivāciju. Tāpat LU Studiju inovāciju nodaļa turpina sadarbību ar citām universitātes struktūrvienībām un fakultātēm, pilnveidojot šīs moduļu īstenošanas procesuālo pusi. Plašāk ŠEIT.
Banku augstskola iekļauta LU ekosistēmā
2025. gada 12. maijā, LU Padome pieņēma lēmumu par Banku augstskolas kā atsevišķas iestādes izveidi Latvijas Universitātes sastāvā. Īstenojot 2023. gada 23. maijā Ministru kabineta apstiprināto abu augstskolu konsolidācijas plānu, Banku augstskola oficiāli pievienojās LU saimei, kļūstot par Latvijā lielākās universitātes biznesa skolu. Banku augstskola jau februārī piedalījās arī Latvijas Universitātes ikgadējā studiju festivālā “Universs@LU”. Īstenojot ārējās konsolidācijas procesu, Latvijas Universitāte ir pārņēmusi savā īpašumā izglītības un zinātnes funkciju īstenošanai nekustamo īpašumu zemes vienību ar būvi Krišjāņa Valdemāra ielā 161 un zemes vienību un divas būves Skanstes ielā 43.
Par projektu
Atveseļošanas un noturības mehānisma projektu “Latvijas Universitātes iekšējā un ārējā konsolidācija” (Nr. 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/007) īsteno Latvijas Universitāte un Banku augstskola. Līdz ar strukturālo pārmaiņu īstenošanu, koncentrējot Latvijas Universitātes akadēmisko potenciālu sešās fakultātēs un ieviešot to darbībai mūsdienīgu pārvaldības modeli, projekta gaitā ir paredzēts nozīmīgs atbalsts doktorantu un zinātniskā grāda pretendentu, pēcdoktorantūras pētnieku un zinātnieku akadēmiskajai darbībai un pētniecības un attīstības projektu īstenošanai.
Līdzās šim atbalstam iecerēta arī jaunu un nākotnes izaicinājumiem un tematiskajai specializācijai pielāgotu studiju programmu izveide, aktivitātes digitalizācijā un tehnoloģiju attīstībā, kā arī pētniecības un izglītības infrastruktūras uzlabošanā, tādējādi kļūstot par mūsdienīgāko studiju un pētniecības vietu Baltijas reģionā. Līdz 2025. gada 31. augustam ir iecerēta Banku augstskolas integrēšana Latvijas Universitātes struktūrā, attīstot to par starptautiski atpazīstamu biznesa skolu Baltijas jūras reģionā.
Projekta kopējais finansējums sastāda 19 236 780 EUR, iekšējai konsolidācijai paredzot 11 409 231 EUR, bet ārējai konsolidācijai paredzot 7 827 549 EUR. Projekta kopējais īstenošanas laiks ir līdz 2026. gada 31. maijam.